Epp Veski
 • TÜ arstiteaduskond
 • TÜ psühholoogia osakond
 • Vilniuse Humanistliku ja Eksistentsiaalse Psühholoogia Instituut
 • Euroopa Psühhoteraapia Assotsiatsiooni liige,  psühhoterapeudi Euro-sertifikaat

LinkedIn Epp Veski

Projektid

Immuunsus

Immuunsus

on üks hea tervise aluseid. Immuunsus aitab reageerida nii võõrale ja oma moondunud valgule. Hea immuunsus on palju laiem kui gripi ja külmetushaiguste põdemine.

Nõrga immuunsuse puhul on inimesel sageli põletikke ja nakkushaiguseid. Rakkude pooldumisel tekib sageli vigaseid rakke ja hea immuunsuse puhul lähevad need teiste rakkude toiduks. Kuid nõrga puhul jäävad ellu, paljunevad ja nii suureneb vigaste rakkude hulk kuni kasvajate arenguni välja. Vähi tekkimist võib vaadelda kui immuunpatoloogiat, st. immuunvastus ei ole piisavalt kiire ega efektiivne.

Kui aga immuunsus on ise moondunud, siis hakkab organism enda vastu võitlema ja nii arenevad allergiad ja autoimmuunhaigused (reuma, neeru-, kilpnäärme, veresoonte jne haigused).

Stressi (kui midagi on organismile liiga vähe või palju) puhul kannatab immuunsus.

Immuunsust aitavad säilitada/parandada õige toitumine, karastamine, tervislik eluviis, mitmed taimed: aaloe, sibul, küüslauk, kibuvits, punane päevakübar, noni, vürtsid jne. Selleks on kasutatud ka ternespiima ja selle preparaate. Need aga sisaldavad laktoosi ja kaseiini, mis võivad mõnel allergiat põhjustada.

Edasi järgmisest:

Transfeer-faktor

USA teadlane H. S. Lawrence avastas doonorverest 1949. a. ühe proteiini (valgu osa) transfeer-faktori , lühidalt TF, mis osutus väga efektiivseks ravivahendiks ja millel on 3 osa:

 1. Induktor – immuunse vastuse kiirus

 2. Antigeen – tunneb ära haigustekitavaid baktereid ja viiruseid, kahjutustab need, hoiab ära infektsiooni paljunemise.

 3. Supress – reguleerib immuunvastuse taset, hoiab ära autoimmuunse reaktsiooni.

Ternespiimaga edasi antakse neist esimese ja kolmandaga edasi põlvkondade immuunkogemus.

Paljudes maades ei antud vastsündinutele aastakümneid ema rinda, kuna ternespiima ei peetud täisväärtuslikuks. See on viinud immuunsuse nõrgenemisele väga laialdaselt: aeglane immuunvastus, immuunsüsteemi nõrkus infektsiooni, patoloogiliste rakkude puhul, auto-immuunsete protsesside areng. Seda süvendavad halvenev ökoloogia, antibiootikumide vale kasutamine, stressid, toitumine jne.

TF nimetatakse „immuunrehabilitaatoriteks“ oma maheda, efektiivse ja taastava mõju tõttu. Seda peetakse kunagise antibakteriaalse teraapia avastamisega võrreldavaks saavutuseks.

 

Suur osa kaasaegsetest farmakoloogilistest preparaatidest on agressiivsed, mõjutavad organismi võõrkehadena, rünnaku alla sattuvad ka terved rakud, areneb või süveneb immuunpatoloogia. Farmakoloogiline sekkumine on õigustatud vaid siis, kui immuunsüsteem suudab heastada ravimi kahjuliku mõju. Muidu võib kahju olla suurem kui kasu. Viimasel ajal levinud immuundefitsiit ja ravile halvasti alluvate haigusvormide sagenemine muudavad paljud seni kasutatud ravimeetodid väheefektiivseteks või isegi ohtlikeks. TF lubab arstidel taktikaliselt ja strateegiliselt muuta paljude haiguste ravi, kuna see ise ei tapa viiruseid ega mikroobe, vaid tugevdab organismi oma immuunsust, kaitsevõimet.USA-s patenteeriti TF tootmine lehma ternespiimast 1986. ja munakollasest 2002. TF on suhteliselt väiksed molekulid, ekstrakt sisaldab TF 50 korda suurem kui ternespiim ja ei sisalda lektoosi ega kaseiini. TF tekib ja toimib organismis ka loomulikult, seepärast ei toimi nad võõrvalguna.

Ka leukotsüüdid sisaldavad TF, kuid see preparaat ei leia oma hinna tõttu suurt kasutamist.

TF kui bioloogiliselt aktiivne toidulisand (BAT) on

 • saadud looduslikest allikatest

 • ohutud ja kahjutud

 • ei ole vastunäidustusi

 • võib kasutada lastele.

TF võimaldab loobuda või oluliselt vähendada farmakoloogilisi preparaate (alaneb nende kõrvaltoime ja tüsistused), teha peale ravimite kasutamist immuun-rehabilitatsiooni.

Kasutusvõimalused

- immuunsüsteemi tugevdamine

- vastupanu suurendamine stresside, koormuste ja haigustekitajate suhtes

 • vastupidavuse suurendamine kliimamuutuste ja ajavööndite vahetumiste suhtes.

Praegu on olemas palju preparaate, mis sisaldavad TF, kuid olulisemad neist on TF Classic (ternespiimast), TF Trifactor (Ternespiim, munarebu ja patenteeritud faktor) ja TF plus (TF Trifactor ja taimsed lisandid).

Viiruste puhul on TF Trifactor tugevam, sest see on just viiruste jaoks tehtud.