Epp Veski
  • TÜ arstiteaduskond
  • TÜ psühholoogia osakond
  • Vilniuse Humanistliku ja Eksistentsiaalse Psühholoogia Instituut
  • Euroopa Psühhoteraapia Assotsiatsiooni liige,  psühhoterapeudi Euro-sertifikaat

LinkedIn Epp Veski

Projektid

Kvant-tagasiside

(QUANTUM BIOFEEDBACK)

kasutab ka alateadvust

 

Tavaline tagasiside baseerub teadvusel

Patsiendile antakse oma seisundi kohta tagasisidet nahal olevate sensorite vahendusel. Nende abil mõõdetakse organismi funktsioone (temperatuur, südame ja hingamise näitajaid, lihaspingeid) puhkeasendis ja siis nende reaktsioone välistele ärritajatele. Nii töötavad näiteks tavalised koormustestid. Terapeut selgitab nende põhjal, kuidas näitajad muutuvad ja kuidas oma käitumisega liigseid muutusi vältida/ vähendada (näit südame löögisagedust).

See meetod baseerub aju otsmiku (frontaal) sagaral, s.o aju teadlik e. intellektuaalne osa.

 

Kvant-tagasiside kasutab alateadvust

On teisel tasandil. Ka siin kasutatakse naha pinnal elevaid sensoreid, et mõõta temperatuuri, südametööd ja hingamist, lihaspingeid ja psühholoogilisi markereid algul rahulolekus ja siis vastuseks välistele ärritajatele. Kuid siin mõõdetakse lisaks ka naha galvaanilist reaktsiooni (naha niiskust e. higistamist).

Kvant-tagasiside lubab keha ja tema isetervenemist mõista sügavamal tasandil, kuna aparatuur keskendub lisaks keha elektrilistele näitajatele, aju alateadvuse osale ja autonoomsele närvisüsteemile.

 

Keha kui elektriline ringlus

Kvant-tagasiside aluseks on printsiip, et kõik keha rakud vibreerivad oma unikaalse sagedusega ja kiirgavad elektromagneetilisi laineid, mis koos moodustavad keha elektrivälja.

Kvant-tagasiside aparatuur on olemuselt elektrimootor, mis saadab kehasse pehmeid impulsse, tuvastab tagasiside tsüklid, mille abil saab avastada nihkeid /probleeme keha elektrilistes näitajates, teha sellest järeldusi ja isegi “õpetada” tasakaalust väljas olevaid rakke, et nende tegevust parandada / taastada.

 

Mida kvant-tagasiside aitab vältida?

Nende stressi faktorite hulk, mis mõjutavad tervist/haiguste arengut, on lõputu (praegu on programmis umbes 15000 markerit): allergiad, talumatused, toksiinid, puudused, liiad, sõltuvused jne. Keskendudes keha elektrilistele näitajatele, on võimalik nende stressorite mõju vähendada.

 

Kuidas kvant-tagasiside aitab kaasa tervenemisele?

Kuigi on teada, et ainult kvant-tagasiside abil on võimalik vähendada kliendi valu jt. kaebuseid, siis tõde on see, et paremate ja püsivate tulemuste jaoks on vaja mitmekülgset ja komplekset ravi. Toetava tasakaalustamisega aitab kvant-tagasiside saavutada kestvamaid tulemusi.

Kvant-tagasiside taasõpetab rakkudel tasakaalustama oma elektrilisi näitajaid, võimaldab organismil taastada oma homeostaas ja sageli vältida / vähendada vajadust kangete ravimite, kemoteraapia jt järele.