Epp Veski
 • TÜ arstiteaduskond
 • TÜ psühholoogia osakond
 • Vilniuse Humanistliku ja Eksistentsiaalse Psühholoogia Instituut
 • Euroopa Psühhoteraapia Assotsiatsiooni liige,  psühhoterapeudi Euro-sertifikaat

LinkedIn Epp Veski

Projektid

Tervis ja meditsiin

 

Tavameditsiin pöörab tähelepanu põhiliselt väljakujunenud sümptomitele, paneb kaebuste ja uuringute alusel diagnoose. Diagnoos on tegelikult kokkulepe: selliste ja selliste kaebuste, sümptomite, laboratoorsete näitajate või röngtenleiuga seisundit nimetame nii või naa. See lihtsustab arusaamist ja ravi.

 

Meditsiin tegeleb eelkõige sümptomite raviga:

 

 • surub neid maha (näit. valuvaigisti, rahusti, vererõhu alandaja),

 • annab asendusravi (insuliin suhkruhaiguse puhul, pro-biootikud) või

 • võitleb kahjulike teguritega, näit mikroobide ja viiruste hävitamisega.

  Selline ravi on sümptomi spetsiifiline, annab kiireid tulemusi, sageli ka kõrvalnähte ja kordumist.

 


Teine võimalus - iga inimene saab ja peab aga ise tegema, on oma tervise tugevdamine ja arendamine. Kuna sõnad „tervis, terve ja tervik“ on sama tüvega, võib järeldada, et tervis on terviklik seisund, inimese füüsilise, emotsionaalse, vaimse ja sotsiaalse heaolu, tasakaal ja harmoonia.

 

Tervis algab mõtlemisest. Mitte selles tähenduses, et piisab vaid mõelda ja saan kohe terveks, vaid selles, et aru saada ja teadvustada, mis on mulle tähtis, väärtused ja prioriteedid, mille eest ma vastutan, millesse ma panustan.

 

Sümptom on organismi appikarje, midagi on korrast ära, sa teed mulle liiga, aita mind. Nende mahasurumisega süvendame sageli tegelikult häiret. Targem oleks aeg maha võtta, puhata ja teadvustada, mida ma olen valesti teinud ja oma eluviisi muuta.

 

Omatervisele panustamine tähendab eelkõige sobivat

 

 • töö ja puhkuse vahekorda,

 • toitumist,

 • füüsilist koormust,

 • emotsionaalset ja sotsiaalset heaolu, sh. suhted, hoiakud, eesmärgid, väärtushinnangud ja stressi reguleerimine.

 

Toitumine. Ütle, mida sa sööd ja ma ütlen, milline on su tervis. Tervislik toit on võimalikult puhas, naturaalne ja mitmekesine. Dieedis on kõige olulisem, et saada antud tingimustes (vanus, töö, ilmastik, tervislik seisund jt.) toiduga kätte kõik vajalikud ained võimalikult väheste mittevajalike lisanditega. Erinevaid dieete on väga palju, aga tulemuslikum on pidev tervislik toitumine, mitte lühiaegsed dieedid. Ka kvaliteetne ja piisaval hulgal vett kuulub toitumise alla.

 

Sageli võtab taastumine ainult toidu muutmisega liiga kaua aega ja heaks abiks on mingil perioodil sobivad toidulisandid, eelkõige antioksüdandid, vitamiinid, mikroelemendid, fermendid ja organismi puhastavad preparaadid.

 

Füüsiline koormus. Inimene on aastatuhandeid palju liikunud. Viimase 20-30 aastaga on see tunduvalt vähenenud: jala käiakse vähem, füüsilise töö osakaal oluliselt langenud. Füüsiline koormus on väga vajalik, see tõstab lihaste toonust, parandab südame ja hingamiselundite tegevust, vabanevad endorfiinid, paraneb verevarustus ja liigeste liikuvus. Oluline on ka lihaste venitamine, mis vähendab pingeid ja sellega parandab verevarustust.

 

Emotsionaalne heaoluon tervise juures väga, kui mitte kõige olulisem, on väga tihedalt seotud organite töö ja nende regulatsiooniga. Stress, pinged, rahulolematus mõjutavad kogu organismi talitust. Arenenud maades on enamus haiguseid suurel määral psühhosomaatilised (psüühilised ja emotsionaalsed probleemid viivad kehaliste vaevusteni).

 

Peale nende on olulised ka mitmed keemilised ained, müra, tolm, kiirgused, temperatuur jt. faktorid, mis võivad tervisele kahjulikult mõjuda.

 

Immuunsus on organismi võime reageerida võõrvalgule, sh. viirustele, mikroobidele, kuid ka pooldumise käigus tekkinud oma vigastele rakkudele. Stressi puhul immuunsus langeb, sagenevad külmetushaigused, vigased rakud jäävad ellu, hakkavad paljunema ja nii arenevad paljud haigused kasvajateni. Kui immuunsus aga moondub, siis organism pöördub enda vastu ja arenevad autoimmuunsed haigused: reuma, püelonefriit, allergiad jne.

 

Häire ühes valdkonnas mõjutab paratamatult ka kõiki teisi. Häire annab kõigepealt tunda organismi kõige nõrgemas, sageli põhjusest erinevas kohas. Seepärast on tulemuslikum mitte hakata kohe süpmtomit ravima, vaid püüda põhjus välja selgitada ja see kõrvaldada või vähemalt selle mõju vähendada. Näiteks oleks tavalisemalt kasulikum tugevdada immuunsust, mitte pidevalt mikroobe tappa.

 

Kvant-tehnoloogia abil saab hinnata organite ja kudede seisundit ja nende häireid tasakaalustada kõikides staadiumides, eriti aga alguses ja taastumisel.