Epp Veski
  • TÜ arstiteaduskond
  • TÜ psühholoogia osakond
  • Vilniuse Humanistliku ja Eksistentsiaalse Psühholoogia Instituut
  • Euroopa Psühhoteraapia Assotsiatsiooni liige,  psühhoterapeudi Euro-sertifikaat

LinkedIn Epp Veski

Projektid

Haiguse areng

Inimeste väärtushinnangud on  muutunud, paljud on aru saanud, et tervise säilitamine ja tugevdamine on tulemuslikum ja odavam kui haiguste ravimine, et palju sõltub endast. Ausse on tõusnud tervislik eluviis, toitumine, regulaarne puhkus, sobiv füüsiline liikumine, hea välimus.

Kuidas haigused arenevad?

Kui midagi on teatud inimesele teatud tingimustes liiga palju või vähe, siis organism reageerib sellele. Et muutustest organismis paremini aru saada, võib need jagada staadiumiteks:

Energeetiline. Igal koel on oma võnkesagedus, optimaalne võnke amplituud, takistus jne. Liigse stressi puhul toimuvad esmalt muutused rakkude energeetikas, selle langusega kaasnevad loidus, apaatia, nõrkus, väsimus, reaktiivse tõusuga aga pinged, ärevus, unetus, allergia.

Algul on kaebused ebamäärased:  tujutus, ei taha enam midagi, väsimus, isutus, tähelepanu väheneb, ärrituvus, ülesöömine, unehäired jne. Tänu organismi seesmistele reservidele ja kompensatoorsetele mehhanismidele saavad organid mingi aja oma ülesannetega hakkama. Tõsi, me väsime kiiremini, töötame aeglasemalt või teeme vigu.

Meditsiini tavameetoditega on selle staadiumi häireid on raske määratleda, sest neid ei saa igapäevase aparatuuriga mõõta, va. EKG, EEG, müograafia (millega mõõdetakse vastavalt südame, aju ja lihaste elektrilisi näitajaid). Bioresonants ja kvant-tehnoloogia lubavad hinnata ja korrigeerida kõrvalekaldeid juba selles staadiumis

Biokeemiline.Häirete süvenemisel arenevad muutused rakkude ainevahetuses ja need hakkavad tootma erinevaid organismile vajalikke aineid (sekreedid, fermendid, hormoonid jt.) normaalsest vähem või rohkem, areneb vastavalt kas ala- või ületalitus. Enamtuntud on mao ala- või ülehappesus, kilpnäärme ala- või ületalitus, suhkruhaigus, kõrge kolesterool jne. Ainevahetusprotsessid ei lähe lõpuni, vaheproduktid kuhjuvad ja need põhjustavad omakorda intoksikatsiooni, allergiat jt. Selles staadiumis saab paljusid muutusi laboratoorsete analüüsidega määrata.

Anatoomiline.Kui häire süveneb, siis tekivad anatoomilised muutused: liiv, kivid, ahenemised, erosioonid, haavandid, kasvajad jne. Need muutused on avastatavad ultraheli, gastroskoobi, röntgeni abil ja vahel ka palja silmaga.