Epp Veski
  • TÜ arstiteaduskond
  • TÜ psühholoogia osakond
  • Vilniuse Humanistliku ja Eksistentsiaalse Psühholoogia Instituut
  • Euroopa Psühhoteraapia Assotsiatsiooni liige,  psühhoterapeudi Euro-sertifikaat

LinkedIn Epp Veski

Eurotas konverents

21.-25.08. toimus Varnas, otse algul lausa tormise Musta mere kaldal Eurotase (Euroopa Transpersonaalne Assotsiatsioon) aastakonverents "Non-ordinary States of Consciousness and Their Role in Human Culture", eesti keeles "Teadvuse ebatavalised seisundid ja nende roll kultuuris".

Olin selles seltskonnas esimest korda, kuid kogu õhkkond oli eriliselt sõbralik ja kodune. Palju oli väga huvitavaid jagamisi (kuidagi ei saa kirjutada loenguid), vestlusringe, töötubasid.

Varahommikuti tervitasime mere kaldal päikesetõusu kas shamaanitrummide, tantsude või lauluga. Päevad olid pikad, sest päike tõusis umbes 7.00 ja videod, sh. S. Groffi esinemisega lõppesid peale 21.00. Eriti mõjusad olid mitu huvitavat hingamise töötuba, võrratud hääle /laulutöötoad St. Peterburi 2 naise ja Kiievi mehe juhendamisel, imeline tantsuteraapia bulgaarlastega.

Mind painas pikalt avapäeva ettekanne ohverdamisest. Olin seda sõna kartnud, minu jaoks oli see midagi ülevat, seotud kangelaslikkusega. Ja samas ka kaotusega, pettumusega. Ma ei osanud kaua neis kahes tervikut näha.

Siis avanes pilt: ohverdamine kui teadlik valik, millestki väga tähtsast (aga Kirgekaardi järgi saabki ohverdada vaid kõige kallimat) loobumine millegi veel tähtsama nimel.  See on kangelaslikkus, ülev.

Kuid teisest küljest võib keegi teha kogu aeg justkui vabast tahtest valikuid ja hiljem, vahel aastate pärast võib märgata, et ta on justkui oma tahte järgi elanud, kuid ometi on teinud midagi muud, kõige tähtsam on tegemata, ta on oma elu ohverdanud. Sel juhul ei ole need valikud olnud seotud oma elu eesmärkide ja sihtidega. Siin on ta ise ohver, oma pisivalikute ohver. Valikute puhul tuleb mõelda, kas ja kuidas need võimalused on seotud mu elu tähtsamate väärtuste, sihtide ja eesmärkidega. Kui ei ole, siis tuleb veel alternatiive otsida.

Järgmine Eurotas´e Euroopa konverents toimub septembris Lätis, kuid juba veebruari lõpus on Vilniuses Baltimaade 1. konverents.